הניוזלטר של חבר תרגומים – נובמבר 2018

מהדורת נובמבר 18 # והפעם, ארצות הברית

נובמבר פה, עם הרוח הסתווית, הגשמים הלא צפויים ודבר נוסף לא צפוי – הבחירות לסנאט בארה"ב, שייערכו בעוד ימים ספורים.
למי שחושב שמדובר בעניין שולי כדאי לשים לב, אלה הבחירות שיקבעו עד כמה קל ואפשרי יהיה לנשיא טראמפ לממש את המדיניות שלו במגוון תחומים, ולזה תהיה השפעה רחבה על העולם.
אז כשעיני כולם יהיו נשואות לתוצאות, עיננו החודש יהיו נשואות לעובדות שבטח לא שמעתם על המעצמה העולמית, ארה"ב.

מדינה בחודש: ארה"ב
בואו נצא לסיור קצר בארה"ב דרך כמה עובדות קצת פחות מוכרות:
• החמור, סמלה של המפלגה הדמוקרטית, לא מסמל עקשנות או עבודה קשה. הוא אומץ על ידי המפלגה בשנת 1828 לאחר שיריבו של הנשיא ג'קסון כינה אותו Jackass.
• מאז שעוצב לראשונה בשנת 1775, הדגל האמריקאי עבר 28 שינויים עיצוביים. את הגרסה הנוכחית שלו עיצב נער בן 17 במסגרת פרויקט בבית ספר, וקיבל את הציון 'כמעט טוב'. הנשיא אייזנהאואר בחר בו מתוך 1,500 אפשרויות והמורה שינתה את הציון ל'טוב מאוד'.
• האוורסט הוא ההר הגבוה בעולם? לא כשמתחילים מתחת לפני הים. במקרה הזה ההר 'מאונה קיאה' שבהוואי הוא הגבוה בעולם כשמחציתו נמצאת בתוך מי האוקיינוס.
• צ'יינה טאון בניו יורק, הוא האזור עם ריכוז הסינים הגדול ביותר בצדו המערבי של הכדור עם 100k תושבים!
• לא רק רודיאו. טקסס מדורגת בעשירייה הפותחת של המדינות בעלות התמ"ג הגבוה בעולם. ככה זה כשמתחת לפני הקרקע יש מצבורי נפט עצומים.

ההבדלים בשפה בין הצפון לדרום:
• מעוניינים במשקה מוגז?
בצפון ארה"ב תזמינו: pop, בעוד שבדרום: coke
• "אפשר קצת סוכר"?
בצפון תקבלו סוכר לבן ממתיק, כשבדרום תוכלו לקבל נשיקה.
• ללחוץ על הכפתור במעלית או למעוך אותו?
בצפון ארה"ב זה יהיה פשוט press כשבחלקים מסוימים בדרום – mash
• מהמר על כן! בצפון ארה"ב bet הוא הימור, בעוד שבדרום זו מילת הסכמה
• Bless your heart, בצפון ארה"ב היא דרך להביע כנות והערכה, בדרום זו דרך לקרוא למישהו אידיוט

טיפ מחבר: איך להתמיד בבחירות שלנו
אם כבר בחירות, בואו נראה איך נוכל להתמיד ולדבוק בהן. כולנו מדמיינים את עצמנו עושים משהו אחרת. נרשמים למכון כושר, מקפידים להעביר חוט דנטלי או חוזרים פעמיים בשבוע בארבע מהעבודה. ובחזרה למציאות, הרגלים קשה לשנות.
פרופ' דן אריאלי מציע לחבר את ההחלטות החדשות שלנו למנגנון מסוים ומחייב. לדוגמה, את המנוי למכון כושר נעשה עם חבר/ה כדי לקשור לעצמנו גורם חיצוני ומחייב לפעילות, ולהגדיל את הסבירות שבאמת נבצע את ההחלטה.
כדי להתחיל לעשות ספורט למשל, כדאי לקבוע שעה קבועה ולחבר לפעילות נוספת, כמו האזנה לפודקאסט או עיון בניוזלטר החודשי מחבר תרגומים תוך הליכה נמרצת על הסטפר בחדר הכושר.

מילים שהשפה עברית חייבת לאמץ
מראקי, יוונית – לעשות משהו עם כל הלב, להשקיע את הנשמה ולהכניס אהבה למעשים שלך
Cavoli riscaldati, איטלקית – ניסיון כושל להחזיר אהבה ישנה
דונלדקוצאזאש, הונגרית – להסתובב ברחבי הבית עם חולצה בלבד. המילה הזו משעשעת עוד יותר אם מגלים שהמשמעות המילולית של המילה היא: "להתנהג כמו דונלד-דאק"

מאחלים מסביב לעולם בנובמבר:

1 בנובמבר – כל הקדושים כולם
ברחבי העולם תחגוג הנצרות המערבית את ליל כל הקדושים, המוקדש לקדושי הדת ולחיבור החזק והרוחני בין החיים והיושבים בגן העדן. זרמים אחרים בנצרות חוגגים את היום במועדים אחרים בשנה.
מקסיקו. 1 בנובמבר – יום המתים
במקביל לחגיגות ליל כל הקדושים, מגיעות חגיגות יום המתים. בפסטיבל זה נהוג לבקר בבתי קברות ובכנסיות עם נרות ופרחים ולהתאפר כגולגולות. בראשון לנובמבר מכבדים את מותם של ילדים ותינוקות, ובשני את מות המבוגרים.
הודו. 6-7 לנובמבר – דיוואלי
פסטיבל האורות הוא מהחגים הפופולאריים בהודו. חוגגים בו את ניצחון האור על החושך ונהוג להדליק בו נרות וזיקוקין ולהשיט סירות מלאות בפרחים. ברכה מאוד אהובה היא'May your life be as colorful, shimmering and magical as the lights of Diwali'.
בלגיה. 15 לנובמבר – יום הולדת למלך
כשמלך בלגיה חוגג יום הולדת, כל המדינה מוזמנת. בואו רק נעדכן שזה בכלל לא תאריך הלידה של המלך עצמו אלא תאריך לידה מלכותי לכל מלכי בלגיה. הוא כמובן נקבע כחג לאומי ויום שבתון.
ארה"ב. 28 לנובמבר – חג ההודיה
חג ההודיה נערך ביום חמישי הרביעי של נובמבר והוא הסיפתח הרשמי של עונת החגים. כשמו, הוא בא להודות על השנה שחלפה. כמתנה לחג, תוכלו להביא תרנגול הודו שייפרס בשולחן החג.